Povel K noze a chůze u nohy
Pejska držíme nakrátko na vodítku před sebou. Vydáme povel K noze. Současně plácneme rukou o stehno a levou rukou psa srovnáme do pozice vedle naší levé nohy tak, aby seděl. Nezaměňujte povel K noze s povelem Ke mně, kdy pes usedá čelně přímo před pána. Až pes pochopí tento povel na vodítku, cvičíme ho na volno a bez volného pobíhání kolem nás.
Pes se má na povel K noze přiřadit k levé noze psovoda a následovat ho. Nesmí předbíhat, opožďovat se ani vzdalovat. Jeho lopatka či přední končetiny mají být na úrovni naší holeně.
Cílem cviku je, aby pes doprovázel psovoda ukázněně při chůzi i klusu, při obratech a změnách směru pochodu. Při zahájení cviku má psovod psa u levé nohy a drží jej na vodítku levou rukou. Dává povel K noze a začíná se pohybovat směrem kupředu. Jakmile pes předbíhá, opožďuje se nebo odbíhá od nohy, opakuje se povel K noze a trhne se vodítkem.
Během chůze musí být vodítko prověšené!! Po každém trhnutí se vodítko uvolňuje. Výcvik začíná krokem a postupně se přechází ke zrychlenému pohybu. K přímému směru se postupně přidávají obraty vpravo a vlevo. Při obratu je třeba, aby psovod předem upozornil psa, že se bude něco dít, tím, že dá povel K noze. Přitom může použít zdůraznění úderem levé ruky o své stehno. Psovod provádí obrat o 90°, ne pouze nevýrazná zatočení.
Když zvládneme obraty, nacvičujeme čelem vzad. Zde je lepší, když pes přechází za psovodem a přiřazuje se k levé noze.
Chyby:
příliš silné trhání vodítkem
zbytečné trhání vodítkem
vodění psa na napjatém vodítku
zastavování podle zájmu psa
Tento cvik lze nacvičovat při každé příležitosti. Je nutné vždy dbát o to, aby byl proveden bez chyby. Psa dle potřeby neustále opravujeme povelem nebo trhnutím vodítka. Při dobrém provedení nešetříme chválou.
Teprve, když máme cvik zvládnutý na vodítku, přikročíme k nácviku bez něj. Psa odepneme z vodítka za pochodu a pokračujeme stejným tempem dál. Pokud by pes odbíhal, předbíhal nebo zaostával, opět ho připoutáme na vodítko.
Ke mně
Celý cvik začíná výchozím postavením, kdy je pes u levé nohy psovoda a sedí. Psovod vyjde přímým směrem se psem u nohy. Po pár metrech psovod připraví psa na uvolnění, tj. odepne ho z vodítka a po dalších pár krocích, kdy jde pes u nohy psovoda, dá povel Volno.
Pes by měl odběhnout minimálně l5m od psovoda, který ho nechá chvíli běhat. Potom se psovod zastaví a otočí se na psa se slovy Ke mně. Pes má běžet radostně k psovodovi, před něhož sedne. Po pár vteřinách dává psovod povel K noze a pes si přisedne vedle levé nohy psovoda.
Nácvikových metod je několik: U štěňat voláme od mala na pamlsky nebo hračky. V případě, že hned nereaguje, trochu popoběhneme a na to určitě zareaguje.
U větších psů můžeme použít dlouhou vodící šňůru, kterou v případě potřeby použijeme k přitažení pejska. Dříve se ale snažíme psa přilákat na pamlsky, hračky nebo mimikou.
Nácvik povelu Zůstaň na místě. Začínáme se štěnětem, lze ale i se starším psem. Je potřeba, aby pejsek již zvládal povely Sedni a Lehni.
Základní postoj - pes sedí vedle levé nohy psovoda. Psovod dá povel Zůstaň a rukou psovi naznačí, aby seděl na místě. Potom pustí z ruky vodítko, obrátí se čelem ke psovi a pozadu se od něj pomalu vzdaluje a stále opakuje Zůstaň. Při vyslovení povelu neoslovujte psa jménem. Pochopil by to tak, že má přijít k vám. Současně s vyslovením povelu vztáhněte proti masce psa ruku s otevřenou dlaní. Pohyb ruky by se měl zastavit asi 30 cm před nosem psa. (Při výcviku služebního psa se používá mírný tlak dlaní levé ruky na špičku psího čenichu.) Ve chvíli, kdy psovod vidí, že by se pes chtěl zvednout, vrátí se k němu a posadí ho. Chvíli potrvá, než pochopí, co po něm psovod vlastně chce.
Druhá možnost je nácvik povelu na dlouhém vodítku. Nejdříve mu dejte povel Sedni nebo Lehni signálem ruky a vztáhněte ji proti jeho masce s otevřenou dlaní. Poté ustupte jeden krok dozadu a opakujte slovní povel Zůstaň spojený se signálem ruky. Vodítko by mělo být jen mírně napnuté, aby pes věděl, že jej máte stále pod kontrolou. Tahat za něj nesmíte.
Vzdálenost, na kterou se od psa psovod vzdaluje, se postupně prodlužuje. Postupem času se psovod obrátí k psovi zády a odchází na stále větší vzdálenost. Psa k sobě nikdy nepřivolávejte, vracejte se k němu. Po celou dobu je třeba, aby pes zůstal ve stejné poloze, a to i v momentě, kdy jej chválíte. Odměňte jej pamlskem a dejte mu povel Volno. Pokud pes změní polohu v době, kdy jste od něj vzdáleni, musíte se vrátit, polohu opravit a cvik opakovat. Nikdy tak nečiňte na dálku. Při cvičení je třeba se obrnit trpělivostí, ale výsledek stojí za to.
Volno Nejoblíbenější povel u většiny psovodů i pejsků. Zastavíme se, odepneme vodítko, vyslovíme povel a nakročíme ve směru máchnutí ruky se hřbetem ven. Tady pozor, pes by neměl vytrysknout hned po odepnutí karabiny bez povelu. Pokud to dělá, připneme mu dvě vodítka s karabinami, aby poznal, že po odepnutí jedné je stále připoután, a smí odběhnout až po vydání povelu. Chybou je rovněž to, když pes na povel Volno od psovoda neodběhne. Měl by se vzdálit nejméně na 10 kroků.
Povel používejte vždy k ukončení povelu předchozího, pokud nenásleduje jiný, abyste psa navykli na vytrvání v žádaném povelu až do povelu dalšího. Řada psovodů má sice naučené psy na povely, pes je poslechne a povel vykoná, ovšem psovod se spokojí s provedením povelu a pak dovolí psu okamžitě odběhnout a dále se mu nevěnuje. Povely je třeba důsledně docvičit a naučit v nich psa vytrvat, dokud je nezrušíte povelem Volno, nebo nepřikážete povel jiný.