Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co dělat, když najdete zvíře

Kontaktujte obecní/městský úřad či útulek s odchytovou službou, případně policii, nejlépe městskou. Informujte se, zda někdo zvíře nehledá, nález nahlašte útulku, právě tam ho majitel pravděpodobně bude hledat nejdříve, případně u veterináře nechte nalezeného psa (kočku) zkontrolovat, zda nemá čip. Číslo čipu nahlaste Národnímu registru zde narodniregistr.cz

Pokud je zvíře tetované, zkuste plemennou knihu, kde podle čísla zjistí chovatele a dají vám kontakt, chovatel by měl mít kontakt na majitele svého odchovance. U psů je to Český kynologický svaz a Českomoravská kynologická jednota - Plemenné knihy pro zjištění tetovaných čistokrevných psů. Ostatní pejsky dříve tetovaly ve slabinách taky útulky Praha - Troja, Plzeň Valcha, Ostrava - město, Kroměříž a Ústí nad Labem, pokud je pejsek starší a kříženec. Tetování však může být rovněž zahraničního původu a dohledat chovatele je pak velmi složité.

Do útulku můžete zvíře odvést také vy. Zvažte bezpečnost odchytu zvířete. Snažte se jej chytit: delším přemlouváním si můžete získat jeho důvěru - pomůže, máte-li také psa, který je mu sympatický. Zkuste mu okolo krku dát třeba vaši šálu nebo šátek. Přiveďte jej domů, dejte mu napít. Nevypadá - li zraněný, tak i nažrat. Kontaktujte útulky a zanechejte oznámení o nálezu. Na místo, kde jste jej našli, vyvěste také oznámení a informaci, kam může majitel přijít nebo volat. Navštivte veterináře. Ve městech se vyskytuje také mnoho toulavých a opuštěných koček. Najdete-li nějakou kočičku, která se nechá chytit, dejte jí napít a nakrmte ji. Co nejdříve navštivte veterináře.


Co říká naše legislativa:


Podle našeho práva je každé zvíře věcí, protože se s ním obchoduje apod., ale současně od roku 1992 podle zákona na ochranu zvířat proti týrání "je zvíře stejně jako člověk živým tvorem schopným na různém stupni pociťovat bolest a utrpení a zaslouží si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka". Kdo zvíře opustí s úmyslem se ho zbavit nebo je vyhnat, podléhá pokutě až 10.000 Kč. Kdo najde opuštěné zvíře, má povinnost odevzdat je na obecním úřadě nebo v obecním útulku, je-li útulek zřízen. Obecní úřad má povinnost postarat se o takové zvíře po dobu jednoho roku. Utrácení toulavých zvířat po určité době, např. po uplynutí karantény, zákon mimo stanovené důvody usmrcení nedovoluje. Po uplynutí doby jednoho roku náleží péče o toulavá zvířata státu prostřednictvím okresního úřadu.

Základní zásady

Několik zásad jak postupovat při nálezu zraněného živočicha

 

 

podaří-li se Vám jej odchytit, vemte jej domů a umístěte do klidu např. do papírové krabice (zvířata často podléhají stresu).

po té mu vpravte, pokud se vám to povede, do zobáku či tlamičky vodu na pití.

volejte záchrannou stanici (viz zde jejich seznam) - udejte místo (přesný popis, adresu), případně, když se vám zvíře nepodařilo odchytit, dostupnost kde je - pole,voda, ve výšce na domě apod.(abychom vzali příslušné vybavení). Sdělte i telefonický kontak na vás.

není-li možno živočicha odchytit, vyčkejte prosím na místě nálezu do příjezdu našich pracovníků. I poraněné zvíře se může přesunout a schovat. Těžko jej pak najdeme.

Několik zásad jak postupovat při nálezu nezraněných máďat ptáků, srnčat či zajíčků

 

 

Sbírejte jen viditelně poraněná zvířata.

Nalezená ptáčata zvedněte na nejblžší vyvýšené místo - větev, římsu, garáž. Matka je najde a nakrmí.

Na nalezené srnečky a zajíčky nesahejte a nechte je na místě. Jejich matka bývá nedaleko na pastvě. Pokud máte čas, sledujte z dáli cca 2 hod. zda srna či zaječice přijde k mláděti. Pokud by se tak nestalo, kontaktujte záchrannou stanici, kde vám poradí

V případě, že si nejste jisti, kontaktujte předem naši záchrannou stanici.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář